خبرهای جالب و سرگرم کننده در Opxaiey،خبر جدید،لیست سایتهای خبری،دانلود آهنگ،دانلود فیلم،دانلود زیرنویس،دانلود رایگان،آموزش آشپزی،آموزش رایگان،دانلود با لینک مستقیم

همه چیز درباره قطع روابط مراکش با ایران

همه چیز درباره قطع روابط مراکش با ایران

دسته بندی : تاینی موویز دانلود فیلم تاریخ : پنج شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

پفکستان: دولت مراکش روز سه‌شنبه اعلام کرد تصمیم به قطع روابط دیپلماتیک با ایران گرفته است.

«رویترز» نوشت: مراکش ایران را به حمایت از گروه نظامی-سیاسی «جبهه پولیساریو» متهم کرده است. این گروه برای تسلط بر منطقه مورد مناقشه «صحرای غربی» با دولت مراکش درگیر است.

بنا بر اعلام وزارت خارجه مراکش، سفارت این کشور در تهران تعطیل و از سفیر ایران در مراکش خواسته خواهد شد این کشور را ترک کند.

حمایت امارات و بحرین از تصمیم ضد ایرانی مراکش

خالد بن احمد وزیر خارجه آل خلیفه در واکنش به قطع رابطه مراکش با ایران مدعی شد: بحرین حامی تصمیم مراکش است. ما با مراکش هستیم همانگونه که مراکش همواره با ما است.ما از تصمیم درست مراکش در قطع رابطه با ایران در نتیجه حمایت آن از دشمنان مراکش حمایت می کنیم.

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات نیز ادعا کرد: ما حامی مراکش در موضوعات ملی اش هستیم. ما ضد دخالت های ایران در امور داخلی مراکش هستیم. سیاست ما در حمایت از مراکش است.

ادعای وزیرخارجه مراکش درباره قطع رابطه با ایران

وزیر خارجه مراکش ادعاهایی درباره دلیل قطع رابطه کشورش با ایران مطرح کرد.

“ناصر بوریطه” وزیر خارجه مراکش در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره درباره دلایل قطع رابطه با ایران گفت: ما مستندات حمایت حزب الله از جبهه پولیسارو را به ایران ارائه کردیم، اما ایران پاسخی در این زمینه به ما نداده است. وی افزود: ما روابط خود با ایران را به دلایلی که به امنیت شهروندانمان مربوط می‌شود، قطع کردیم.

بوریطه در ادامه مدعی شد که دیپلمات‌های ایران از جبهه پولیسارو حمایت کردند. وی افزود: ما مستنداتی دال بر حمایت‌های نظامی حزب الله از جبهه پولیسارو در اختیار داریم.

حزب‌الله، ادعا‌های مراکش علیه ایران را رد کرد

حزب الله لبنان ادعاهای مراکش مبنی بر حمایت و آموزش جبهه پولیساریو توسط حزب الله را کاملا تکذیب کرد.

حزب الله آورده است: از اینکه مراکش تحت فشارهای آمریکا، اسرائیل و عربستان متوسل به چنین اتهامات باطلی شده است متاسفیم و بهتر بود دلایل قانع کننده تری برای قطع روابط با ایران می آورد.

مراکش: قطع رابطه با ایران، تصمیمی مستقل بود

«سعدالدین العثمانی»، نخست وزیر مراکش در صفحه «فیسبوک» خود ادعا کرد: «تصمیم مراکش برای قطع رابطه با ایران کاملا مستقل بود و پس از آن اتخاذگردید که ثابت شد تهران به صورت مستقیم یا به واسطه حزب الله لبنان از جدایی طلبان (پولیساریو) حمایت نظامی می کند».

پاسخ جبهه پولیساریو به اتهامات مراکش علیه ایران

جبهه پولیساریو در پی تصمیم مراکش برای قطع رابطه با ایران با ادعای کمک تهران به این جبهه، این اتهام را «ادعایی دروغین» خواند و اعلام کرد این جبهه با ایران همکاری ندارد.

«محمد حداد» سخنگوی جبهه پولیساریو ادعاهای مراکش را در این باره کذب محض خواند و از مقامات رباط (پایتخت مراکش) خواست ادله خود را در این خصوص ارائه کنند.

حداد افزود: رباط با چنین مانورها و فرصت طلبی های سیاسی می خواهد از مذاکره در مورد صحرا که سازمان ملل خواستار آن شده است شانه خالی کند.وی همچنین گفت: پولیساریو مطلقا با ایران و حزب الله ارتباط و تماس نظامی نداشته یا اسلحه دریافت نکرده است.

قطر هم پشت مراکش در آمد!

پس از حکام سعودی، اماراتی و بحرینی نوبت به قطر رسید تا با مقامات مراکش پس از قطع روابط با جمهوری اسلامی ایران، ابراز همبستگی کند!

وزارت خارجه قطر در بیانه خود تأکید کرده است: احترام به اصول حاکم بر روابط بین الملل که در رأس آن احترام به وحدت اراضی کشورها قرار دارد، امری ضروری است. نباید در امور داخلی دیگران مداخله کرد.

استقبال عربستان از تصمیم ضد ایرانی مراکش

به نقل از النشره، وزارت خارجه عربستان از قطع رابطه مراکش با ایران استقبال کرد.

در بیانیه وزارت خارجه سعودی آمده است که این کشور از تصمیم مراکش در قطع روابط با ایران حمایت می کند.

وزارت خارجه آل سعود آنچه دخالت های ایران در امور داخلی مراکش از طریق حزب الله خوانده شده را محکوم کرد.

ایران، ادعای مراکشی‌ها را تکذیب کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه ادعای همکاری سفارت ایران در الجزایر با جبهه پولیساریو را شدیدا تکذیب کرد.

در پی ادعای مقامات مراکشی مبنی بر همکاری ایران با جبهه پولیساریو و تصمیم این کشور به اخراج سفیر ایران در مراکش و تعطیلی سفارت خانه این کشور در ایران به این بهانه، سخنگوی وزارت خارجه در واکنشی همکاری سفارت ایران در الجزایر با این جبهه را تکذیب کرد.

بهرام قاسمی اظهارات منتسب به وزیر امورخارجه کشور مراکش مبنی بر همکاری یکی از دیپلمات‌های ایرانی با جبهه پولیساریو را نادرست و موضوعی خلاف واقع عنوان کرد.

وی همچنین اظهار کرد: همانگونه که در روزهای اخیر و در تماس‌های مقامات دو کشور مطرح شد و مقامات ایرانی این موضوع را کاملا بی اساس و عاری از حقیقت و مردود دانستند، لازم می‌دانیم با صراحت تمام بار دیگر تاکید نمائیم که یکی از مهم‌ترین پایه‌های اساسی و اصولی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در مناسبات خود با سایر دولت‌ها و کشورهای جهان احترام عمیق به حق حاکمیت و امنیت آنان و عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها بوده و خواهد بود.

سفر وزیر خارجه مراکش به ایران و دیدار با ظریف

یک منبع آگاه در وزارت خارجه با اشاره به اینکه وزیر امور خارجه مراکش روز گذشته (سه‌شنبه) برای دیدار با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود به تهران سفر کرد، اظهار کرد: در این ملاقات آقای ظریف اتهامات مطرح شده از سوی کشور مراکش مبنی بر حمایت ایران از جبهه پولیساریو را تکذیب کرد.

این منبع آگاه در گفت‌وگویی با بیان اینکه وزیر امور خارجه ضمن تکذیب چنین ادعاهایی، بر احترام ایران بر حاکمیت ملت‌ها و سیاست ایران در عدم مداخله در امور داخلی کشورها تاکید کرد ادامه داد: پس از این دیدار سفیر مراکش در تهران به همراه وزیر خارجه این کشور، تهران را به مقصد مراکش ترک کردند.

این منبع آگاه همچنین با اشاره به برخی از اظهارنظرها مبنی بر اینکه مراکش اعلام کرده سفیر ایران در رباط را اخراج خواهد کرد، تصریح کرد: این موضوع در حالی مطرح می‌شود که سفیر ایران در مراکش به علت پایان مدت ماموریتش در این کشور چند هفته‌ای است به کشور برگشته است.

محمدتقی موید از سال ۱۳۹۳ و بعد از برقراری روابط مجدد بین ایران و مراکش به عنوان سفیر ایران در این کشور شمال آفریقا ماموریتش را آغاز کرد.

بر اساس این گزارش، در سال ۱۳۸۷ نیز مراکش به صورت یکجانبه و با طرح این ادعا که کارکنان سفارت ایران در مراکش اقدام به تبلیغ تشیع در این کشور کرده‌اند، روابط خود را با ایران قطع کرد و در سال ۱۳۹۳ بعد از شش سال قطعی روابط، ایران بار دیگر سفیری را عازم مراکش کرد.

الجزائر سفیر مغرب را احضار کرد

وزارت خارجه الجزائر به ادعاهای وزارت خارجه مغرب علیه این کشور و ایران واکنش نشان داد.

وزارت خارجه الجزائر شامگاه چهارشنبه اعلام کرد :« ما همه ادعاهایی را که مغرب برای قطع روابط خود با ایران مطرح کرده و شامل الجزائر نیز می‌شود، رد می‌کنیم»

به گزارش المیادین، وزارت خارجه الجزائر اعلام کرده در واکنش به این ادعاهای مغرب، سفیر این کشور در الجزائر را احضار کرده است.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 6
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.